środa, 3 kwietnia 2013
Jasper Juul "Nie" z miłości
Większość rodziców najchętniej niczego nie odmawiałaby dzieciom. Chcieliby dać im wszystko, na co ich tylko stać. To całkowicie logiczne, ponieważ TAK jest najprostszym symbolem miłości. To niejako kod, którym sygnalizujemy, źe wszystko jest takie, jak powinno być. W zasadzie nie można nic zarzucić komuś, kto pozwalałby dzieciom na wszystko - pod warunkiem, że jego zgoda zawsze płynęłaby z głębi serca i byłaby wolna od ukrytych myśli i niewypowiedzianych oczekiwań. W praktyce jest to jednak niemożliwe, ponieważ ludzie, którzy lubią mówić TAK, rzadko akceptują, kiedy ktoś mówi do nich NIE.(...)
Kiedy kształciłem się na terapeutę rodzinnego, po raz pierwszy usłyszałem zdanie, że "NIE to odpowiedź, w której jest najwięcej miłości". Wtedy tego nie rozumiałem i dopiero po wielu rozmowach z członkami rożnych rodzin pojąłem głębszy sens tego zdania. Gdy dzisiaj patrzę wstecz na moją praktykę terapeuty, uświadamiam sobie, jak wiele trudności i konfliktów powstaje dlatego, że ludzie nie są w stanie powiedzieć NIE wtedy, kiedy chcieliby to zrobić. Nie potrafią wytyczyć własnych granic albo nie umieją wyrazić się dość jasno, bo kultura danej rodziny na to nie pozwala.
Nie twierdzę, że powinniśmy częściej sobie odmawiać, ale źe za mało troszczymy się o nasze indywidualne granice i potrzeby, a potem zrzucamy na to winę na innych. Sztuka mówienia NIE oznacza również umiejętność wzięcia odpowiedzialności za swoje życie - w interesie wszystkich.
Kto bowiem neguje własne potrzeby, wkrótce poczuje, że życie go przerasta - a winę na to zrzuci na dziecko.(...)
Umiejętność troszczenia się o własne potrzeby - bez lekceważenia potrzeb dziecka - charakteryzuje dobre przywództwo w rodzinie. Daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje związek oparty na jednakowym szacunku dla obu stron. Związek taki wyróżnia się tym, że obie strony mają jednakową godność - a nie tym, że mają jednakowe prawa i obowiązki, czyli że mogą tyle samo.
To jest bardzo dobra książka!
Jej atutem jest dbałość i o dziecko i o rodziców. Autor wyraźnie podkreśla, że siłą dziecka jest rodzic, który nie boi się swego przewodnictwa; rodzic, który daje prawo do mówienia TAK lub NIE zarówno dziecku jak i sobie.
W książce możemy przeczytać kiedy należy i nie należy mówić NIE. Dalej autor tłumaczy NIE w odniesieniu do rożnych etapów rozwoju. Poświęca bardzo ciekawy rozdział na temat różnicowania między chęcią a potrzebą.
Wreszcie tłumaczy, jak z czystym sumieniem mówić NIE.
Wszystko to opisane jest w klimacie wzajemnego szacunku i zachowania godności.
I co chyba najistotniejsze - jest to książka "mało teoretyczna", za to "bardzo, bardzo praktyczna"
Inne propozycje tego autora:
Twoje kompetentne dziecko
Twoja kompetentna rodzina
Być mężem i ojcem. Książka dla niego
Uśmiechnij się! Siadamy do stołu
Życie w rodzinie
Przestrzeń dla rodziny
Jasper Juul
"Nie" z miłości
Mądrzy rodzice - silne dzieci
Wydawnictwo MiND
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz