sobota, 6 października 2012

Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka"

- Witam cię w szkole, Pippi! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze czuła i że będziesz się dobrze uczyła.
- A tak! - odparła Pippi. - I mam nadzieję, że będę miała ferie świąteczne. Dlatego tu przyszłam. Sprawiedliwość przede wszystkim!
- Może powiesz mi najpierw swoje imię i nazwisko w pełnym brzmieniu, żebym cię mogła zapisać do szkoły.
- Nazywam się Pippilotta Viktualia Firenella Złotomonetta Pończoszanka, córka Efraima Pończochy, z przydomkiem Postrach Morza, obecnie króla murzyńskiego. Pippi jest właściwie zdrobnieniem, bo tatuś uważał, że Pippilotta za długo się wymawia.
- Ach tak! - powiedziała pani. - W takim razie i my także nazywać cię będziemy Pippi. A może teraz sprawdzimy trochę twoje wiadomości? - zaproponowała. - Jesteś już przecież dużą dziewczynką i pewno już sporo umiesz. Zacznijmy od rachunków! No, Pippi, czy możesz mi powiedzieć, ile to będzie razem 7 i 5?
Pippi spojrzała na panią ze zdumioną i niezadowoloną miną, po czym odpowiedziała:
- No, jeżeli sama tego nie wiesz, to nie wyobrażaj sobie, że ja ci to powiem!
Wszystkie dzieci patrzyły przerażone na Pippi. Pani zaś wytłumaczyła jej, że w ten sposób nie wolno odpowiadać w szkole. Zwracając się do nauczycielki należy mówić "proszę pani".
- Bardzo przepraszam - odezwała się Pippi ze skruchą.- Nie wiedziałam tego i więcej już tego nie zrobię.
- Mam nadzieję! - odpowiedziała pani. - A poza tym chcę ci powiedzieć, że 7 i 5 jest 12.
- No proszę! - oburzyła się Pippi. - Sama wiedziałaś, więc po co mnie pytasz? Ach, jakaż ze mnie gapa; teraz znowu powiedziałam do ciebie "ty". Przepraszam!- dodała i uszczypnęła się mocno w ucho.
Pani postanowiła nie zwracać na to wszystko uwagi i jak gdyby nigdy nic dalej przepytywała Pippi;
- No, Pippi, jak myślisz, ile będzie 8 i 4?
- Coś około 67 - wyraziła przypuszczenie Pippi.

Pippi to oczywiście klasyka literatury dziecięcej.
Bohaterka znana jest z niekonwencjonalnych pomysłów, oryginalnego ubioru, nieprawdopodobnej siły fizycznej i tego, że nigdy, przenigdy jej się nie nudzi. Mieszka w Willi Śmiesznotce razem z koniem i małpką Panem Nilssonem. Sąsiedzi Annika i Tommy są jej rówieśnikami i najbliższymi przyjaciółmi. Mama Pippi umarła, a tato, tak jak powiedziała Pippi we fragmencie powyżej, jest królem murzyńskim. Tom pierwszy i drugi jest opowieścią o tym, jak dziewczynka organizuje sobie życie w nowym miejscu zamieszkania. W kolejnym Pippi wyrusza wraz z kapitanem Pończochą na spotkanie z ojcem. Podróż i przygody na Wyspie Kurrekurredutt dostarczają kolejnych wrażeń.
Przedstawiony tom zawiera wszystkie części traktujące o przygodach Pończoszanki.
Gorąco zachęcam.

Poniżej fragment serialu z 1969 roku, produkcji szwedzko - niemieckiej.  Niestety nie znalazłam po polsku, choć jest wydany.


Astrid Lindgren 
Wielka księga Pippi zawiera tytuły:
Pippi Pończoszanka
Pippi wchodzi na pokład
Pippi na Południowym Pacyfiku
Ilustracje Ingrid Vang-Nyman
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz:

  1. Nasze dziecko nauczyło się ostatnio słowa Pipi:-) w radiu usłyszało i przyswoiło,więc chyba czas zasilić biblioteczkę tą lekturą :-)

    OdpowiedzUsuń